Jag har en lagerbladväxt i kruka som har stått på balkongen hela sommaren (köpte den i våras). Nu har jag tagit in den och satt den i fönsterkarmen. Då märkte jag efter några veckor att det var klibbig geggamoja på rutan där växten står. Kollade närmare och kletigheten kommer från bladen på växten.
Är det skjöldlöss vars exkrement sitter på bladen? Det märkliga är att jag bara har hittat max 10 skjöldlöss och jag har plockat bort dessa. Letat genom hela växten och kan inte se en enda skjöldlöss mera, men tycker att den kletiga geggamojan bara ökar varje morgon.
Jag har växten bredvid en luftfuktare (med varm ånga) för på plantagen sa de att lagerblad vill ha fuktig luft på vintern.
Inga som helst prickar som kan likna på andra typer av löss heller. Dock har några blad hål i sig. Ett blad verkar vara äten från kanterna.
Vad kan detta vara?
|