Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Almen sjuk, savar/blöder?
          pusillus
          Inlägg 22-09-2007, 22:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 287
          Medlem sedan:
          03-06-2005
          Medlem nr: 5 931



          Idag fick jag syn på nägot märkligt på min Alm. Längst ned på stammen kom något vit/gult klet rinnande ut, och det var massor av getingar och "pissmyror" (heter de så de pyttesmå orangefärgade) där som mumsade. Vad kan ha hänt? Är det Almsjuka?
          Jag är säker på att detta inte fanns där för 2-3 veckor sedan.
          Trädet har börjat fälla sina löv men jag vet inte om detta är normaltidigt för Alm i z3. Det har annars varit grönt och friskt hela sommaren.
          Bifogad fil  Almen_sjuk.JPG ( 196.84k ) Antal nedladdningar: 68


          Bifogad fil  Alm.JPG ( 220.29k ) Antal nedladdningar: 68


          --------------------
          Pusillus zon 3
          Småland
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          pusillus
          Inlägg 26-09-2007, 21:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 287
          Medlem sedan:
          03-06-2005
          Medlem nr: 5 931



          Jag såg en stund på programmet Söderläge idag, där pratades en del om träd död/sjukdomar. De visade en hästkastanj som bla. savade ur stammen på ett liknande sätt fast inte lika kraftigt som min alm, den var tydligen dödsdömd pga detta som jag tror de sa var bakteriellt(?) och det gick inte att rädda.
          Eftersom jag inte såg hela programmet(zappade mellan idol oxå naughty.gif ) så vet jag inte om det sades något mer om detta, men skulle inte det kunna vara samma sjukdom på kastanjen som på almen tro?
          Cilla, omgivningen kring almen har förändrats en hel del de sista5-6 åren kan man säga. Vi flytta till tomten 01, då var det en matta av kirskål och öppna "komposthögar" lite var stans under trädet. Jag har grävt/rensat bort allt och har det nu som ett litet woodland/lundväxter.
          Denna sommar har jag också satt en idegranshäck 1,5 meter från stammen och vidare mot höger. Tycker nog att jag varit ganska försiktig vid grävandet, men marknivån runt trädet har jag jämnat ut lite, inga rötter kom fram eller så och marknivån vid stammen är den samma.
          Muren byggde jag nog -02 eller-03 men det är säkert ca 8 meter från trädet.
          Har jag grejat för mycket runt trädet tro?
          När jag knackade på stammen lät den inte ihålig men muggigt/mossigt läte om du kan förstå vad jag menar. Det är en liten spricka där men inget hål.

          Oj vad långt detta blev,,


          --------------------
          Pusillus zon 3
          Småland
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 20:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon