Medlem
Antal inlägg: 368
Medlem sedan: 30-03-2003
Medlem nr: 1 011
Här är lite bilder från mitt lilla pinjeträd planterat med frö plockat på den grekiska ön Paros i den stora pinjedungen nära hamnen som är den sista resten av de stora skogar som fanns där tidigare. Trädet planterades för ett och ett halvt år sen. Första sommaren växte den fritt i grönsakslandet, sen togs det in i kruka över vintern och det hände inte så mycket. I våras ställde jag ut krukan igen och den har fått stå ute hela sommaren i regn och sol. Trädet trivdes verkar det som för det har kommit massor av nya skott och sidogrenar. Nu har jag ställt den i en större kruka och den står inne igen. Roten är lång och går rakt ner, just nu tittar den ut i hålet på botten av krukan. Den verkar gillar mycket vatten, om den får det blir den nästan självlysade grön.
Jag ställde ett värmeljus bredvid krukan så man får en uppfattning om storleken på alltihop. Kommande vår blir det nog dags att byta till en ännu större kruka! Runt pinjen växter några andra mystiska växter som jag inte vet vad det är, de är också från frön plockade i Grekland och är nån sorts små växter från klipporna vid havet. Dessa små växter är planterade i somras och växer som bara den. Finns det någon som vet vad de mystiska små växterna är för art? Bladen är luktlösa och plantorna växer kraftigt, det kommer till och med en blomknopp på en av dom, återkommer med bild när den slagit ut.
Medlem
Antal inlägg: 368
Medlem sedan: 30-03-2003
Medlem nr: 1 011
Ja, det är ju möjligt! Jag vet inte riktigt hur man ska göra med trädet. Jag skulle ju vilja härda det så att det på sikt klarar lite lägre temperaturer men nu i början vill jag vara lite försiktig med det. Om man ska härda ett litet träd, måste det ske redan från födseln eller kan man göra det när det blir lite äldre? Det som jag är lite orolig för är om man har det ute för länge framåt noll grader och sedan plötsligt tar in det så får det kanske för mycket och trädet tappar alla barr. Därför inbillar jag mig att det är bättre att ta in det lite tidigare så inte temperaturskillnaden blir för stor. Men jag vet inte vad som är rätt, vad säger experterna? Saknar tyvärr ett orangeri.