Medlem
Antal inlägg: 368
Medlem sedan: 30-03-2003
Medlem nr: 1 011
Här är lite bilder från mitt lilla pinjeträd planterat med frö plockat på den grekiska ön Paros i den stora pinjedungen nära hamnen som är den sista resten av de stora skogar som fanns där tidigare. Trädet planterades för ett och ett halvt år sen. Första sommaren växte den fritt i grönsakslandet, sen togs det in i kruka över vintern och det hände inte så mycket. I våras ställde jag ut krukan igen och den har fått stå ute hela sommaren i regn och sol. Trädet trivdes verkar det som för det har kommit massor av nya skott och sidogrenar. Nu har jag ställt den i en större kruka och den står inne igen. Roten är lång och går rakt ner, just nu tittar den ut i hålet på botten av krukan. Den verkar gillar mycket vatten, om den får det blir den nästan självlysade grön.
Jag ställde ett värmeljus bredvid krukan så man får en uppfattning om storleken på alltihop. Kommande vår blir det nog dags att byta till en ännu större kruka! Runt pinjen växter några andra mystiska växter som jag inte vet vad det är, de är också från frön plockade i Grekland och är nån sorts små växter från klipporna vid havet. Dessa små växter är planterade i somras och växer som bara den. Finns det någon som vet vad de mystiska små växterna är för art? Bladen är luktlösa och plantorna växer kraftigt, det kommer till och med en blomknopp på en av dom, återkommer med bild när den slagit ut.
Medlem
Antal inlägg: 368
Medlem sedan: 30-03-2003
Medlem nr: 1 011
Mera citat men jag vet inte vad som är rätt eller fel. Här skulle behövas forskning om det inte redan är gjort!
If the plant has a period of the year when it rests, let it do so. Mostly it is in winter, but many Mediterranean plants rest during the 'dry' summer period. (http://ezinearticles.com/?Secret-of-a-Green-Thumb&id=722068)
Citrus are subtropical plants, and grow more or less all the time in subtropical regions. Most grow in flushes followed by periods of several weeks in which the plants rest. Most indoor environments are warm enough to keep citrus growing nearly all the time, except during the coldest and darkest winter months. With many varieties—especially acid citrus—it is not unusual for the plant to bear three or four crops a year. (http://www.bbg.org/gar2/topics/indoor/handbooks/landscaping/orangerie.html)