Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Perenner i nyanlagd planteringsyta?, Kan dessa växter fungera eller blir det plottrigt?
          HeleneN
          Inlägg 12-10-2007, 09:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 38
          Medlem sedan:
          11-10-2007
          Medlem nr: 12 810



          Har nyanlagt en planteringsyta på ca 4x6 meter i nordvästläge, sol till ca 10 och sedan igen vid 17-tiden. Det har tidigare varit stenplattor som nu är borttagna och ny matjord är pålagd (ca 20 cm). Under finns lerjord och åminstone på ytan en del singel från den gamla stenläggningen. Planteringen gränsar mot en bergsknalle på ena sidan och en slänt på andra så jag antar att det är bra dränering. Jag bor i zon 2, Stockholm.

          Tyngdpunkten ska vara en rel lättskött plantering med vackra blad, grönska och vacker höstplantering tänkte jag, och jag har funderat på följande växter:

          I bakkant finnslide
          Doftschersmin
          Rönnsumak
          Bronsrodgersia
          Röd rudbeckia
          Något gräs
          Stor plymastilbe
          Höstsilverax Brunette
          Kärleksört Matrona
          Funkia
          Alunrot el hasselört
          Vintergröna
          Hjärtbergenia

          Blir det för plottrigt med så pass många växter, och med olika bladfärg? Jag gillar vitbrokiga funkior men det kanske blir för rörigt? Skulle också behöva något att rama in med mot slänten, någon buske kanske? Är det för sent att plantera något nu?

          Tacksam för kommentarer och tips då jag är nybörjare i praktiken men läser med glädje en massa böcker och tidningar!


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lotta i Gbg
          Inlägg 13-10-2007, 21:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 352
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 275



          Och tänk, jag tycker precis tvärtom:-) Jag förstår inte att du kan vara orolig för att det blir 'plottrigt' Det är ju bara några få olika sorters växter på de olika höjderna och planteringsytan är ju förhållandevis stor. De flesta av de sorterna du nämnt blir ju relativt snart förhållandevis stora även om du bara skulle ha en av varje. Jag håller med om Rönnsumaken. Den hade jag inte satt in i en rabatt utan kanske haft så man kunde köra gräsklipparen runt den. Låter bättre med en liten vacker lönn bland perennerna. (Fast de vill ha förhållandevis soligt, men klarar halvskugga i regel)

          Redigerat av LottaG: 13-10-2007, 21:29


          --------------------


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 14:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon