Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Koltrast insats, Körde flera mil till Fågelcentralen
          Jill-Ulrika
          Inlägg 21-10-2007, 18:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 505
          Medlem sedan:
          08-06-2004
          Medlem nr: 3 819



          Hittade en liten koltrast under rodedendronbusken idag, den liksom paddlade sig fram med vingarna och verkade inte kunna stå på benen. Det verkligen sved i hjärtat att se den sådär och med tanke på alla skator och kajor runt omkring var det inte en rolig sits för den stackars lilla.

          Visste först inte vad jag skulle göra, att ha ihjäl den var inget alternativ och inte heller att försöka låta den vara med tanke på skator, katter och kajor. Så jag googlade fram Fågelcentrum på nätet, fångade in fågeln och körde sen flera mil för att lämna in den. Inlämnandet gick bra, den verkade ha blivit hackad på av någon annan fågel, sa hon som tog emot den. Den verkade även ha skadat sitt ena ben. När jag väl lämnat av koltrasten kände jag mig fånig, vem kör flera mil för att ev. rädda en liten koltrast? Å andra sidan skulle jag göra det igen om jag hittade en annan skadad fågel. Är väl en mes för fåglar, helt enkelt. blush.gif


          --------------------
          Sävedalen zon I-II
          Min trädgårdsblogg
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 22-10-2007, 10:23
          Länk hit: #2


          Gäster






          Menar du fågelcentralen utanför Kungälv så tror jag visst inte att de avlivade koltrasten direkt. De gör verkligen allt för att hjälpa skadade fåglar. Alla arter är lika mycket värda för dem, så du kan vara lugn för att de gör så gott de kan.

          Olle
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-08-2025, 01:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon