Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > guldfiskyngel, när får de sin röda färg
          Tajci
          Inlägg 02-09-2007, 14:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          02-09-2007
          Medlem nr: 12 309



          Hejsan jag hittade hit idag och det kanske finns någon som kan hjälpa mig. Förra året hittade vi en massa guldfiskyngel i vår damm. Vi har 3 stora guldfiskar men aldrig förr har vi hittat yngel. Så vi tog upp dem över vintern och satte ut dem i dammen i våras, även i år finns det yngel visserligen bara 3 som jag har sett men så till min fråga. Förra årets yngel är fortfarande svarta och det är årets yngel med. När får de röd färg egentligen, de kan ju omöjligt vara någon annan fisk som kommit in i dammen och sedan försvunnit g.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Maggan H
          Inlägg 02-11-2007, 17:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 173
          Medlem sedan:
          28-09-2003
          Medlem nr: 2 369



          Det är ovanligt att det tar så lång tid som 4 år, i regel färgar de ut andra året. Ett av mina tidiga årsyngel, det är inte större än 5 cm, har färgat ut redan.


          --------------------
          MVH Maggan

          Bor och odlar i zon 1 NÖ Skåne
           
          Citera
          MariaS
          Inlägg 02-11-2007, 17:58
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          CITAT (Maggan H @ 02-11-2007, 17:12) *
          Det är ovanligt att det tar så lång tid som 4 år, i regel färgar de ut andra året. Ett av mina tidiga årsyngel, det är inte större än 5 cm, har färgat ut redan.

          JAg har ett gäng nya yngel från i år. Samtliga är fortfarande gröna. Och dessutom har jag tre stycken numera fem år som fortfarande är gröna. Den gröna färgen är ursprungsfärgen. Har man bra viltmaterial är det troligast att man får gröna yngel, vilket i sig inte är till anckdel, eftersom de klarar sig bättre från att bli uppätna av grodor, ormar och fåglar.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 08:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon