Medlem
Antal inlägg: 10 733
Medlem sedan: 04-11-2003
Medlem nr: 2 529
Jag tänkte vara ute i god tid i år. Har läst i diverse böcker, "romaner", som tar plats i gamla miljöer. Där odlar de underbart doftande lövkojor. Det enda jag lyckats hitta som frö är grekiska lövkojor. Verkade inte helt stämma in i bilden dock.
När jag letat här på forumet hittade jag bilder på vackra blommor (stock) som kunde vara det samma som lövkoja, men sedan stod de i något annat inlägg att de hade oansenliga blommor. Jag är inte mindre förvirrad nu. Någon som kan upplysa mig om vad lövkoja är och var man kan hitta dem för att plantera till våren... Gillar lite väldoft!
Medlem
Antal inlägg: 10 733
Medlem sedan: 04-11-2003
Medlem nr: 2 529
Tackar för svar, har inte kunnat kika in här tidigare, datorn krånglar. Då provar jag väl att odla båda varianterna i sommar, så får vi se hur det går. Om man blandar dem så får man både blomsterprakt och väldoft dygnet runt alltså!