För någon tid sedan var sotaren här, såg honom aldrig men det hade kommit ett litet brev om att han skulle dyka upp och senare när jag var nere i pannrummet såg jag att det i den ena plåthinken fanns aska – så han var helt klart här. Räkningen har också kommit.
Innan man kommer in i pannrummet finns ett utrymme där vi har en stor frysbox, kontakten sitter i taket. Den frysboxen används sällan men i veckan fick jag se att sladden låg på golvet, inte så till att jag tidigare uppmärksammat det. Öppnade frysen och såg att det var tinat – satte i kontakten och glömde sedan bort saken – förträngde det snarast.
I dag undersökte jag frysens innehåll och gissa om jag blev upprörd – allt har blivit förstört. Nu undrar jag vems är felet? Är det sotaren som skulle ha satt i kontakten, efter det att han dragit ur den. Har en känsla av att han använder något att suga ut sotet med – Er erfarenhet? Eller är det mitt fel som inte noga kontrollerade att han inte gjort något dumt?
ingrid
|