Medlem
Antal inlägg: 4 792
Medlem sedan: 29-05-2005
Medlem nr: 5 891
För någon tid sedan var sotaren här, såg honom aldrig men det hade kommit ett litet brev om att han skulle dyka upp och senare när jag var nere i pannrummet såg jag att det i den ena plåthinken fanns aska – så han var helt klart här. Räkningen har också kommit.
Innan man kommer in i pannrummet finns ett utrymme där vi har en stor frysbox, kontakten sitter i taket. Den frysboxen används sällan men i veckan fick jag se att sladden låg på golvet, inte så till att jag tidigare uppmärksammat det. Öppnade frysen och såg att det var tinat – satte i kontakten och glömde sedan bort saken – förträngde det snarast.
I dag undersökte jag frysens innehåll och gissa om jag blev upprörd – allt har blivit förstört. Nu undrar jag vems är felet? Är det sotaren som skulle ha satt i kontakten, efter det att han dragit ur den. Har en känsla av att han använder något att suga ut sotet med – Er erfarenhet? Eller är det mitt fel som inte noga kontrollerade att han inte gjort något dumt?
Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296
Det som du skriver att sotaren inte ville resa stegen själv är ett typiskt monopolbeteende. Dags att ta bort det monopolet, sota själv. Eller gör som jag. När jag och mina föräldrar en gång flyttade hit fanns det gammel kokspanna ombyggd till oljeeldning. Sotaren kom regelbundet. Sen när den pannan tjänat ut installerade vi en kombinationspanna för både el, olja och ved och förmodligen till nästan vad som helst. När oljepriset gick upp övergick vi till el och slängde ut oljetanken. I samband med detta kom vi överens med sotaren att han inte behövde komma mer såvida vi inte skulle elda med ved. Det håller jag visserligen på med varje vinter men sotaren vet inte om det, vad han inte vet har han inte ont av.
Det är inga problem med skorstenen, jag kollade när dom bytte panna och det är en stabil sak med tegelklädda byggblock. Det verkar dessutom som om sotet stannar i pannans rökgångar, det finns knappast något sot som ramlat ner i botten på rökgången. Jag testade lite en gång med en viska och det var också negativt. Har köpt en riktig viska men har inte fått ut tummen än.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです