Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur stort minneskort behöver man?
          Harvey
          Inlägg 19-11-2007, 17:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 263
          Medlem sedan:
          16-10-2007
          Medlem nr: 12 888



          I kameran? Har köpt en Canon eos350D, men inget minneskort kom med. I min gamla kompaktkamera är det ju inget stort kort, nu finns det ju på många GB, klarar man sig med 4GB, eller skall man köpa två, eller ett stort på 8G`? Eller man kanske inte alls behöver så stort? Har ingen aning om hur många MB varje foto är. Hjälp någon, för jag vill ju ha minneskortet tills kameran kommer så att jag kan prova den bums!
          Förresten, om någon har tips på bra lära fota/andvända kameran-bok för en nybörjare med systemkamera kan ni ge mig tips oxå.


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Rossi
          Inlägg 19-11-2007, 19:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Här kan du kolla lite priser på minneskort etc.

          http://www.fotokungen.com/sandisk/

          Tänk på att köpa ett minneskort som passar till din kamera.

          Jag kan hålla med om att det numera med sjunkande priser på minneskort är onödigt att köpa en portabel hårddisk. När vi var i Kina och Tibet hade priserna ännu inte sjunkit så lågt så då lönade det sig för oss att köpa den där hårddisken. Den var dessutom bra på ett annat sätt - nämligen att vi kunde spela in guidens tal vilket hjälpte oss oerhört när vi skulle försöka pussla ihop hela resan och alla händelser och motiv i efterhand. Hårddisken kan man även använda till att föra över datafiler etc. som backup.

          CITAT (Harvey @ 19-11-2007, 20:22) *
          Tur att det finns helautomatik.



          Men du, om du tycker att det är tur med helautomatik kanske du inte skulle köpt den kameran som du har köpt? Finessen med den är ju alla inställningar och att du kan göra så himla mycket med den.

          När det gäller böcker - sök på AdLibris, Bokus etc. Du får säkert träffar på nybörjarböcker. Annars kan du kanske gå en kurs? Det finns många bra kurser som rör just digitalkamera-tekniken.


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-06-2025, 12:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon