Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > När är det bäst att klippa äppelträdet?, Dags snart eller?
          Katarina H
          Inlägg 20-01-2004, 12:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 209
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 119



          Hej! Jag har alltid klippt äppelträdena i februari, men har av er hört att det egentligen bara är gammal sedvänja. Så när är det bäst?


          --------------------
          Katarina
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 20-01-2004, 23:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Vilken beskärnigstid som passar bäst varierar för olika äppel- och päronsorter liksom -individer och är beroende av vad man vill uppnå med beskärningen.

          Vårvinterbeskärning innan savning sporrar träden att utveckla mer gren- och bladmassa. Snittsåren står oförsvarade längre och svampsporer som skapar den vanliga fruktträdkräftan sprider sig lätt.
          Passar för sorter som inte är känsliga för kräfta, är friska och då man vill gynna vedtillväxt.

          Sommarbeskärning kan ge lite avstannad tillväxt, eller en eftertillväxt som inte riktigt hinner avmogna innan vintern.
          Passar då man gör grundgallringar av täta träd, i kalla klimatzoner, i områden där fruktträdkräftan är utspridd och för kräftkänsliga träd som Åkerö m fl.

          Detta kan man säga är grunden, men sedan spelar många andra faktorer in när man ska bedöma vilken beskärningsperiod som är bäst för ett träd.
          Att vårvinterbeskärning utförs mer eller mindre slaviskt beror just på att detta var tradition för bönder förr i tiden. På sommaren hade de inte tid för sådant.

          Sporrbeskärning och pincering för att gynna fruktvedstillväxt och fruktknoppar är en annan historia men jag tolkar din fråga Katarina som att det var vanlig underhållsbeskärning du menade.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 11:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon