CITAT (Gillan @ 04-12-2007, 20:30)

Vad du säger här, förvånar mig verkligen! Jag fick lära mig, när vi köpte allt nytt -99, att inget gjutjärn fick användas på induktionshäll!! Därför har jag hållt på att köpa nya pannor med ca 1- 1 1/2 års mellanrum sedan dess. De har kostat allt ifrån 800kr till 200kr. Och precis i den ordningen! Jag har varit väldigt noga med att inte hälla kallt vatten i en varm panna. Aldrig diskat i maskin, inte heller ha för hög värme........men, lik förblommat så håller de inte i mer än två år!!!
Är det så att jag faktiskt kan använda gjutjärn ändå? Ja, då har jag missat nåt värdefullt. Det finns inget bättre än gjutjärn

Du kan använda pannor som är magnetiska, och det är ju gjutjärns. Men jag skulle inte rekommendera att du använder vanliga sådana
på induktionshäll, de är inte alltid helt släta och skrapfria i botten.
Däremot så finns det nu gjutjärnspanna som är emaljerad utvändigt ... finns på Coop Forum, kostar 199 kr.
Vi köpte en sådan till svärson när han fyllde år i okt. Den steker jämnt och fint och är godkänd för alla sorters spisar inkl. induktions.