Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > spänande växter!?
          anna_carolina
          Inlägg 25-01-2004, 12:42
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 115
          Medlem sedan:
          23-01-2004
          Medlem nr: 2 721



          jag skulle vilja odla några spänande vackra växter tropiska kanske wub.gif eller frukt eller örter........kaktusar......har ni några tipps kanske på några roliga?????????? smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 25-01-2004, 12:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Vet inte riktigt om du tänkt dig odla enbart inne eller om du har trädgård eller balkong. Här kommer några kul växter som inte är supervanliga som jag tycker har varit lättodlade.

          Gyllenbär: En släkting till kapkrusbäret, odlas som tomat, passar bra i hink på en balkong t.ex.

          Malabarspenat: En kul kraftigväxande slingerväxt, mycket värmekrävande går bra att odla i fönster, inglasad balkong, en varm altan eller liknande på sommaren. Med tanke på att det blir en stor växt är en kruka på 15-20 liter ganska lagom under sommaren. Växten får STORA suckulenta blad som har en god spenatsmak och går att använda i mat som spenat. Den får fina små blommor och bär (hinner bären mogna kan du skörda egna frön).

          Känguruäpple: En potatisväxt som kan växa till en imponerande storlek i trädgården under en sommar, ifall man ger den gott om vatten + gödning + det är en hyfsat bra sommar. Den kan bli i storlek som ett träd ca 2m eller något mer med en kraftig stam, fint bladverk med blå blommor och sedan tomatliknande frukter. (växten är giftig, det sägs dock att mycket väl mogna frukter ska vara ogiftiga men att de inte smakar något vidare)

          Alla dessa bör man nog räkna som ettåriga växter så man får så nya varje år.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 02:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon