Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rugosor igen, Måste-ha-sorter-tips
          Anders Roslagen
          Inlägg 04-12-2007, 22:55
          Länk hit: #1


          Gäster






          Nu ska jag samla ihop rugosorna till nästa säsong och testa vad de tål av bräckvatten, bäst att ha dem tillsammans när saltet ju kommer att finnas runt omkring. Jag har alldeles för lite dricksvatten för att vattna med det. De lär tåla mycket salt, de växer ju på havsstränder naturligt men de har ju delvis fått andra gener genom inkorsning av andra rosor, så jag måste pröva ut vad de tål.

          Jag har:

          Rosa rugosa, arten
          Hansa
          Rugspin
          Louise Bugnet
          Martin Frobisher
          Fru Dagmar Hastrup
          Mrs Anthony Waterer
          Pink Robusta
          Blanc Double de Coubert
          Schnee Eule
          Lac Majeau
          Hansaland

          Några andra måsten?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 05-12-2007, 14:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Jo Max Graf blommar en ggn, tänkte den kunde vara vacker hängande ner för en mur, krypa runt på en bergig tomt, hade den några år men den fungerar inte i vanliga rabatter. Jag satte rugosan Souvenir de Philémon Cochet i höstas den är ljuvlig med stora vita välfyllda doftande blommor, se i Roslistan Anna har bilder där.
          Jag fick idag Roskalendern -08 från Svenska Rosensällskapet av Hellan, hennes vackra foto, den är fylld av rugosahybrider ( har en bild med av Wild Edric ) där var många vackra som Snowdon, Rugelda, Agra, Pierette, Wasagaming, Hansaland, Rokoko, Rugspin mm och så en underbar ros som hette Liga från Lettland hur ska man hitta den tro ? Köp kalendern och dröm hela vintern vad du ska köpa för sorter.
          Skulle bra gärna vilja ha Austin rugosan Snowdon, men den blir så stor, har gått runt den en massa ggr, men titta på den i Roslistan på Hellans bilder.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 22:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon