Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förberedelser ny köksträdgård gödsling, kalkning mm, Planering inför ny köksträdgård
          arcteryx
          Inlägg 08-12-2007, 17:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          08-12-2007
          Medlem nr: 13 270



          Jag är lite ny inom det här med odling och har nu börjat planera en ny köksträdgård. Vissa saker finns sen tidigare, typ bärbuskar och rabarber så dessa går inte att förändra. Jag hade tänkte kalka och gödsla under vintern så att jorden är fin till våren, därför börjar jag planeringen nu. I bifogad bild kan ni se ungefär hur jag hade tänkt lägga upp det. Bifogad fil  land_2.pdf ( 8.63k ) Antal nedladdningar: 80
          I den nedre delen hade jag tänkt kalka för att höja pH, medan i den övre delen med bl.a. Hallon så behåller jag jorden som den är. Nu tänkte jag höra om det är nån som har synpunkter på mitt upplägg? Är det något mer jag borde tänka på? land_2.jpg
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KURT
          Inlägg 08-12-2007, 18:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Det är bärbuskar åt söder, och det är bra att de får mycket ljus. Men se också upp så att inte höga växter (t ex Broccoli) skugga lägre växter. Kan man å är det också bättre med flera land som inte är alltför breda, i ställe för ett stort. Då slipper man kliva uppe i jorden när man skall så, rensa, gallra och skörda.

          Läs gärna Lena Israelssons böcker, hon har många praktiska tips om hur man skall planera. De som behöver riktgt mycket gödning är bla rotselleri. pH värden brukar man sälla behöva bry sig om när det gäller köksväxter.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 00:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon