Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > vatten och fontener, för dyrt
          lissu
          Inlägg 01-01-2008, 21:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          01-01-2008
          Medlem nr: 13 441



          Hej och gott nytt år
          jag har börjat fundera lite grann hur jag ska fortsatta med min trädgård. Rosenrabatten är (nästan) färdig och nu vill jag fixa en fonten. Tanken är att jag kommer att mura halv cirkel och har en murad vägg som bakgrund(???) och sätta dit en lejonhuvud som fonten( alltså inte riktig, hahahh). Nu har jag snokat lite vad sådana kostar och det verkar bli lite för dyrt. En sådan kostar mera en lite större växthur. Är det någon som vet vad man kan köpa sådan saker billigare?
          jag tror inte att jag är ensam med denna frågan. Så har ni tips om ställen som man kan fynda trädgårdsprylar så skriv till.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 02-01-2008, 13:38
          Länk hit: #2


          Gäster






          Hej

          jag skulle nog fundera fler gånger innan jag placerar ett lejonhuvud i trädgården. Nu tillhör jag dom som är mycket sparsmakad med olika prydnader i trädgården men ett lejonhuvud i en vanlig trädgård ...njaaa..kanske i stora slottsparker möjligen.

          Det finns så mycket vackra vattengrejor, vad kan vara vackrare än vatten som porlar ur en borrad natursten t.ex. Dessutom kanske inte så ekonomiskt påfrestande.

          Smaken är ju som sagt delad och dethär är min åsikt.

          Förövrigt passar nog lejonhuvudet bäst där det hör hemma,nämligen på lejonet.

          Mvh/Gunilla
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 23:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon