CITAT (Sofiia @ 14-01-2008, 14:35)

Nu är ju inte svampen precis en växt, men det finns en brun svamp som är vår vanligaste svamp som hör till de giftigare (om jag skulle minnas vad den heter skulle det ju va bra... men det kanske nån kan hjälpa mig med

).
En annan mindre trevlig, inte giftig dock är ju Angelica archangelica ssp. Litoralis som ger otrevliga brännskador. En professor vid min institution (biologi! men inte så insatt i växter) var ovetande om detta och hade av någon orsak rivit upp archangelican en solig dag --> han fick allvarliga brännskador på sin hand

Eller sprängörten är tydligen väldigt giftig den med:
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/apia/cicut/cicuvir.htmlSpindelskivlingar är stygga svampar, förmodligen någon av de som du syftar på.
Cortinarius orrelanus toppig giftspindling heter en av de giftigaste av dem och den hittade jag på en svamptur i skogen. Fast man förväxlar den inte med någon matsvamp.