Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Är det så här att bli en riktig Odlait?, Lite funderingar i allmänhet bara.............
          Gillan
          Inlägg 16-01-2008, 09:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 413
          Medlem sedan:
          19-07-2005
          Medlem nr: 6 203



          Ja ni, det jag tänker skriva här kommer från mig, som är så allergisk mot all reklam att jag näst intill slänger ut TV:n under reklampauserna. I alla fall så sitter jag många gånger hellre kvar framför Datorn för att se och läsa det jag själv vill.

          Jag har inte odlat i hela mitt vuxna liv. Det var ett intresse som legat dolt tills jag blev sjuk i kroppen för ca 15 år sedan. Därefter så smög sig intresset på sakta men säkert. På den tiden hade jag ingen stor plätt att odla på, men sådde gjorde jag för glatta livet. Det var sommarblommor och grönsaker om vartannat.

          Jag började tidigt på våren och inte tog jag nån som helst hänsyn till vad som stod på fröpåsarna! Jag gjorde som jag tyckte och fönsterbrädorna var proppfulla med sådder. Extralyse hade jag aldrig hört talas om. Det gick ganska hyfsat ändå. Visst hände det att en del blev rangligt, men då grävde jag bara ner det lite djupare istället när det kom ut i det fria.

          Anteckningar! Vad var det? Jag sparade alla fröpåsar. Det fick räcka. Då visste jag ju i alla fall vad jag hade sått. Märka sådderna? Varför det? Jag såg väl vad det var när det kom upp. Hmm, visst, när det blommade kanske. Eller gav frukt. Att skriva datum för sådd? Nää, det kom jag väl ihåg ändå på ett ungefär. Jo pyttsann.

          Okej, efter ett par år på den vägen så insåg jag väl att det inte skulle vara så dumt att märka upp sådderna lite bättre. Och så blev det. Efter hand så började jag även skriva datum för sådd. Dessutom började jag bli mer noga med vad det stog på fröpåsarna vad det gällde tidpunkt för sådderna. Och lite bättre blev det ju. Det går inte med bästa vilja att förneka. Men där var det stopp. Jag var nöjd och belåten med det jag lyckades med. Och hur otroligt det än kan låta, så lyckades jag oftare än jag misslyckades. Jag hade väl en stor portion tur.

          Sommaren -05 hittade jag Odla. Och det var antagligen då som den hjärnblödning, som nu håller på att slå ut i full blom, började gro( rolleyes.gif ).

          Helt plötsligt började jag läsa alla termer som jag tidigare hoppat över eller nonchalerat. Stratifiering, omskoling, omskolning!!! Ska man skola om också!!!. Såjord! Varför det!? Varför går det inte bra med vanlig gjord? Perenn, Bienn, Anuell........ Kyla, värme, ljus, mörker ( fyra st 2x36W lysrör fick naturligtvis införskaffas ). Ingen näring, mycket näring, U-jord, koskit,.............Vermiculit och rotningshormon...................

          Och varför skriver jag det här då? Jo, jag har äntligen tagit mig i kragen och börjat skriva nån form av Bibliotek/dagbok i excel. Steg för steg över vad det är jag håller på så att jag även nästa år ska veta vad/hur jag gjorde förra gången. Och jag har aldrig läst och slagit så mycket i odlas alla trådar som jag gjort de senaste veckorna ( och då har jag ändå läst jättemycket de här åren ). Slagit och skrivit, skrivit och slagit..........och har det aldrig varit kaos i hjärnkontoret förut, så är det det nu rolleyes.gif .

          Och nu spiken i kistan! Vad var det första jag såg när jag slog på datorn i morse!.......Nemablom! Jag har ju ingen Nemablom!!!! Jag har aldrig haft några sorgmyggor i mina frösådder!! Men nu kommer dom säkert för att jag inte har det hemma!!! crying.gif

          Hjälp!!!! Hjärnblödningen är på väg att slå ut sos.gif sos.gif









          --------------------
          F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri /Gillan,zon 3-4
          De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anki V
          Inlägg 16-01-2008, 19:27
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Oh Gillan och ni andra, vad väl jag känner igen mig. kompiskram.gif

          Jag har egentligen alltid varit intresserad av att så frön och varenda liten kärna som kommit i min väg har stoppats ner i närmsta blomkruka. Det mesta blev inte speciellt långlivat thumbdown.gif

          Under en period i livet hade jag en passion för krukväxter men blev så trött på att inte kunna ge dem en bra miljö på vintern. Barn och man fick lov att prioriteras.

          Sommarblommor har jag också försökt mig på men jag har aldrig varit nöjd med resultatet….Jag har till och med beställt frön som jag inte kunde så bara för att det var så kul att titta i frökataloger, "növla" på fröpåsarna och att drömma.

          I maj 2005 så hade jag installerat mig i min nya lilla lägenhet som var bara min egen och låg i markplan. Där hade jag möjlighet att göra en rabatt som jag fyllde med perenner köpta på Coop forum. Bl.a så var det blommande lavendel som jag stoppat ner där.

          Dagen efter den stora planteringsdagen kom det 3 dm blötsnö och lade sig som en kall blöt filt över min nya rabatt. I förtvivlan söket jag hjälp för hur jag skulle rädda mina småplantor och hittade Odla. Jag kommer alltid att vara Kerstin z 5-6 tacksam över det snabba svaret och de lugnande orden samt rådet att täcka med fiberduk första dagarna.

          Allt klarade sig och efter det så har det varit en enda stor aha-upplevelse.

          På de snart tre år som jag häckat här på Odla har det blivit 19 lysrör av varierande längd. I fjol så drog jag upp när 70-talet olika perenner + lite sommarblommor. Närmare 500 plantor blev det även om ett antal fick dela kruka med ett syskon. ninja.gif

          Jag har anlagt en ”rosenträdgård”, odlat upp en skogstomt som om man tittar på lite håll på......nästan kan tro att det är en trädgård…i alla fall en god början.

          Och milde tid va kul jag har….
          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Gillan   Är det så här att bli en riktig Odlait?   16-01-2008, 09:12
          skogstroll   Grattis, det är ett angenämt fenomen att vara Odli...   16-01-2008, 09:16
          titti49zon6   :bravo: :bravo: :bravo: så känner jag det också...   16-01-2008, 09:23
          Helen i Piteå Zon 5   :giggle: Ja, precis så där är det att vara odlare...   16-01-2008, 09:29
          malin72   Och nu spiken i kistan! Vad var det första jag...   16-01-2008, 09:37
          Gillan   :o nämen hjälp har jag råkat ut för att ge di...   16-01-2008, 10:44
          Funny   Jomenvisst är det så här att bli "biten...   16-01-2008, 09:40
          Helen i Piteå Zon 5   STA:s fröer brukar dyka upp i slutet av januari ...   16-01-2008, 10:00
          Irene_L   Åhhhhhhh vad jag känner igen mig!!!...   16-01-2008, 11:48
          kerstin z5-6   Haha -Underbart ! Så där är det -OCH den under...   16-01-2008, 12:26
          Tosan   Jag har kvar en eller två påsar nemablom, och tar ...   16-01-2008, 12:41
          kerstin z5-6   Mar du att det finns hos dej ?I lycksele ? eller ?   16-01-2008, 12:55
          Tosan   Mar du att det finns hos dej ?I lycksele ? eller ?...   16-01-2008, 20:03
          Lillja   Ja, tänk va lika vi är som har det här intresset k...   16-01-2008, 13:20
          tettan   :crazy: :bravo: :bravo: :tummenupp: där du gill...   16-01-2008, 13:24
          Lilla Birka   Ja, precis så är det: ju mer man lär sig desto mer...   16-01-2008, 13:26
          Gillan   :lol: :lol: ..Nu har ni i alla fall roat mig med ...   16-01-2008, 13:54
          skogstroll   och sen tror jag inte forskarna har hittat något b...   16-01-2008, 13:56
          Gillan   och sen tror jag inte forskarna har hittat något b...   16-01-2008, 14:04
          lämås   Härligt skrivet av dig Gillan! Synd att inte...   16-01-2008, 14:32
          Lady Hamilton   Ja du Gillan Här är också en som "vaknade upp...   16-01-2008, 14:34
          *Ulrica*   Jodå, här är en till ni har smittat... :rolleyes:...   16-01-2008, 14:43
          Alba   Åh Gillan vilken underbar berättelse. Jag sitter h...   16-01-2008, 14:51
          Azola   Även jag sitter här och "flinar" saligt...   16-01-2008, 18:34
          Mica548   Av alla inlägg som skrivits verkar det som att ...   16-01-2008, 19:02
          Gillan   Tack för alla fantastiska inlägg. Ibland har jag s...   16-01-2008, 20:26
          Wilmer   :giggle: :naughty: Excel är jättebra, nu är äv...   16-01-2008, 20:31
          Gillan   :giggle: :naughty: Excel är jättebra, nu är äve...   16-01-2008, 20:45
          Tosan   Hör av dig om det krisar så får jag försöka ordna ...   16-01-2008, 21:07
          Gillan   Hör av dig om det krisar så får jag försöka ordna ...   16-01-2008, 21:19
          Tosan   Kolla Här Om du har nån återförsäljare på orten :)...   16-01-2008, 21:39
          kerstin z5-6   Növla påsarna " haha Underbart Anki -som viss...   17-01-2008, 09:55
          Tosan   Növla påsarna " haha Underbart Anki -som viss...   17-01-2008, 11:02
          Azola   Män Mot Trädgård riktiga knölar -huvudsäte -burträ...   17-01-2008, 10:00
          Alba   Män Mot Trädgård riktiga knölar -huvudsäte -burträ...   17-01-2008, 13:54
          Gillan   Tack för länken Tosan :tummenupp: . Vi med omnejd ...   17-01-2008, 11:23
          snigel   Oj, oj.... Vad skönt att man inte är ensam! Å...   18-01-2008, 11:08
          Gillan   Oj, oj.... Vad skönt att man inte är ensam! Å...   18-01-2008, 11:28


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-08-2025, 09:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon