Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vackraste blomningen ?, Vilket träd .......
          Annika med Colli...
          Inlägg 14-02-2004, 17:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 14
          Medlem sedan:
          03-02-2004
          Medlem nr: 2 764



          Vilket träd ska man välja om man är ute efter den absolut vackraste ( och gärna långvarigaste ) blomningen ? Stort eller litet, zon 2.
          Vad säger ni ?

          Annika med collien Elsa
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lars
          Inlägg 15-02-2004, 00:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 261
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 231



          Catalpa bignonioides - Katalpa eller trumpetträd, 6-10m, zon I-II har fina blommor.

          Davidia involucrata var vilmoriniana - Duvträd eller näsduksträd har ju jätteläckra "blommor" - som näsdukar som hänger i trädet.

          Vilken Prunus eller Malus som helst har ju jättedin blomning. Ex Prunus x serrulata 'Kanzan' 7-9 m zon III, har ju riktigt läckra stora fyllda rosa blommor - som en stor bred vas, mer pelarformad är 'Amanogawa'
          Prunus nipponica är ett väldigt sött litet träd med vacker men dock kort blomning - dock ganska svårt att få tag i.

          Magnolia - t.ex. M x Soulangiana 'Lennei Alba' (zon II) tycker jag är den läckraste magnolian, med kritvita stora blommor. Finns ju flera sorters magnolior, t.ex. M. sieboldii, buskmagnolia som inte blommar förrens fram i juni - har också fina blommor, men ger inte lika överväldigande intryck som de vårblommande sorterna.

          Cornus kousa - inkl C. kousa var chinensis och sorten 'China Girl' är skitläckra. De får snygga och ganska goda frukter också på hösten. Dessa är dock oftast mindre buskar, men det går ju att stamma upp.

          Ja, nu kan jag inte komma på så mkt mer, förutom om man vill försöka med en frilandshibiskus, Hibiscus syriacus (zon I), men jag vet folk som har den betydligt högre upp, så bara den får en skyddad växtplats så borde den funka i tvåan oxå. Sorten 'Oiseau Blue' tycker jag är jätteläcker. Hmm, såg just att den rena arten ska vara lite härdigare, till zon II, men jag undrar om den går att få tag på - och jag vet inte hur den blommar.

          Hälsningar Lars
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 06:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon