Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Olivträd, tappar bladen
          snillan
          Inlägg 16-01-2008, 11:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Hej, jag köpte ett olivträd i våras som stod ute soligt mot en stentrapp och mådde jättebra hela sommaren, den fick stå ute i höstas tills den fått 1-2 små frostknäppar.

          När det blev kallare så tog jag in den och nu har den stått i mitt matrum framför en gammal balkongdörr ( gamla glasfönster som släpper igenom lite mer kyla än våra nya fönster), den står på en låg pall så övre delen av trädet har ljus men inte nedre delen eftersom den delen av dörren är täckt. Trädet har mått jättebra fram till för ca 3 veckor sedan då upptäckte jag att det såg konstigt ut, blev orolig över att ha vattnat för mycket eller för litet. Sedan började den tappa jättemycket blad, nu ser den Ok ut i övre delen men nedre delen är nästan kal, alla blad har fallit. Den får vatten ca 1 gång/vecka.

          Nu till min fråga: Är detta helt normalt, jag har läst att de tappar blad inne under vintern, eller beror det på att den får för lite ljus ?
          Hur ofta tror ni att jag ska vattna trädet, vi har normal rumstemperatur i huset men det blir lite svalare vid just detta fönster med balkongdörr pga draget från de gamla fönstren.

          Snillan
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          snillan
          Inlägg 27-01-2008, 19:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 134
          Medlem sedan:
          05-03-2007
          Medlem nr: 9 213



          Hej, det tog lite tid innan jag hann läsa er svar men tack så jättemycket.

          Visst har jag garage, men där är det också varmt ca 20 grader (makens ögonsten en cheva 55 står ju där.....får ju inte frysa)
          Däremot har jag en matkällare, helt utan fönster som säkert håller runt +5 grader när det är kallt ute, vid varmare temeratur kanske den håller 8-10 grader. Där finns inga fönster, det är helt mörkt, där övervintrar jag en del av alla mina pelargoner, de största som inte får plats i huset och det har fungerat bra tidigare år.
          Tycker ni att det är lämpligt att ställa den där kommande vintrar ?

          Bör jag ställa ner den där nu, när den redan stått i rumstemperatur eller ska jag låta den stå kvar och öka belysningen och minska bevattningen tills den får komma ut igen ?

          Runt jultid var olivträdet jättefint, jag var såååååå stolt den till o med blommade då..... sen blev den helt plötsligt klen och började tappa blad och såg verkligen inte ut och må bra, då vattnade jag nog oftare för jag trodde att den ville ha mer vatten och då tappade den ännu mer blad.......

          Jag är jätteglad om ni tipsar mig om hur jag akut hanterar trädet för att få det att må bra igen.

          Snillan
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 07:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon