CITAT (LadyG @ 04-02-2008, 21:48)

Aah, oki. Då är jag med. Tror jag. Fungerar ampellilja och havre för matsmältningen eller måste det finnas fibrer i maten?
De älskar att knapra på skotten till ampelliljorna (moderplantorna ser jag till att ha högt, men skotten är katternas) och gräset som blir om man sätter havre, men de hostar ytterst sällan upp hårbollar eller kräks.
Jag lät mina katter äta av ampelliljorna och det var inga problem med det. Men meningarna om ampelliljans lämplighet är delade, men jag vet katter som varit friska och levt länge trots att de ätit av ampelliljor.
Man kan även så vetegräs och variera med, eller de andra sädesslagen, eller vanligt gräs.
Om de har fri tillgång på ampelliljor och gräs tror jag inte det behövs växtfiber i maten, men jag är osäker.
PS: Mina katter var ganska "lustiga", de ville ha pannkakor ibland (små mängder).
Edit: Jag är osäker på om en del av mikronäringsämnena i växterna kan absorberas av katten så att det behövs lite mer variation på växter.
Redigerat av MimmiH: 04-02-2008, 21:58