Medlem
Antal inlägg: 3 070
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 21
Jag var på Azorerna november 2002! Helt fantastiskt vacker ö! När vi var där i november hade naturligtvis väldigt mycket blommat över men det fanns mycket vackert att titta på ändå. Ön är känd för sina hortensiahäckar och när dom blommar måste det vara otroligt vackert.
Hyr bil om ni har möjlighet. Det är dyyyyrt men värt pengarna. Vi köpte en bilguidebok av researrangörsguiderna. Där fick man tips om lämpliga rutter och sevärdheter.
Det finns en botaniska park som heter Terra Nostra som är en av Europas finaste. I parken finns en källa som heter Ungdomens källa. Där kan ni ta ett dopp (omklädningsrum finns). Parken innehåller (av naturliga skäl) mest tropiska växter men det är en vacker park som är värd ett besök.
Ni bör också ge er ut på valsafari. Tror inte det är rätt tid för att få se riktigt stora valar så här tidigt på våren men ni kommer garanterat att få se tumlare och delfiner. Researrangören kan hjälpa er boka safarin. Mitt råd är att ni gör det så fort som möjligt för att få platser. Valsafariturerna är populära och båtarna är rätt små.
Vi var också med på en Azorisk afton. Först var det några ungdomar som sjöng och dansade sedan fick man äta buffé och sen blev det dans. Sjungande ungdomar och dans kanske man kan klara sig utan om man inte är intresserad av musik och dans men maten var helt klart en höjdare. Massor av azoriska specialiteter som man kunde välja mellan! Allt var tydligt skyltat.
Förövrigt rekommenderas bekväma skor, regnjacka och en varmare tröja. Vädret på ön är mycket växlande och det regnar nästan varje dag någonstans på ön. Regnskurarna brukar vara korta men det kan bli kyligt om det regnar och blåser.
Svärdfisksoppan på hotel Talisman tycker jag ni ska testa. Restaurangen är populär så boka bord!
Azorerna känns inte riktigt lika exploaterat som Madeira och det är ett mycket lugnare tempo än på Maderia. Azorerna är lättare att köra bil på för det är inte riktigt lika kuperat. Åker jag till Azorerna nån mer gång får det bli när hortensiorna blommar (juni-augusti)!