CITAT (aq42 @ 07-02-2008, 11:17)

Problemet är att det är "billigare" att framställa etanol av "mat". Får nyansera min ståndpunkt lite. Det är inte fel i sig att satsa på etanol som ett av flera alternativ. Problemet är om man ser etanolen som huvudspåret till att ersätta oljeprodukter. Etanoldrift av bilar är bättre än bensin, men på sikt måste bättre alternativ utvecklas.
Min åsikt är densamma, jag tror inte heller det är rätt att köra in sig på enbart ett spår.
Jag vill också passa på att påpeka att det är svårt som privatperson sätta sig in tillräckligt i sånna här saker.
Det blir lätt så att vissa hävdar att det är svart eller vitt, men det finns enormt mycket information som man skulle behöva ta till sig.
Så man kan ha en åsikt och hävda något man har läst eller hört någonstans, men det finns säkerligen minst lika mycket info någon annanstans som visar motsatsen.