Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > omskolnings frågor
          laluna
          Inlägg 21-02-2008, 09:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 121
          Medlem sedan:
          14-02-2007
          Medlem nr: 9 091



          Börjar nog bli dax att skola om en del här hemma nu men känner mig lite tveksam. Har i bakhuvudet att man skall skola om när dom har fått ca 4 blad. Har nu en massa petunior av olika sorter som har fått 4-5 blad men jag tycker fortfarande att dom är så små! Kan man vänta tills dom växer till sig lite eller kommer dom bli jätte ledsna då?

          Sen har jag njurvinda som jag sått i briketter. Det är 2-3 plantor per brikett och det stod att dom skulle samplanteras sen oxå. Nu till frågan kan jag stoppa ner hela briketten i en kruka och fylla upp med jord eller skall jag pilla ur dom ur briketten och sen plantera dom?

          Sen sista frågan smile.gif har lite fröer som jag har för mig är känsliga för omplantering. Vill gärna driva dom lite inomhus ändå för att skynda på processen lite smile.gif om jag sår dom i briketter och sen stoppar hela bricketten i slutkrukan borde jag väl inte störa rötterna?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 02:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon