Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > om tjor, hur kan man försorg tujor
          Bassam
          Inlägg 22-02-2008, 16:04
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Hej
          Jag tycker att fråga alla som plantera tujor omkring villor och rådhuset, hur kan ni försorg dina tujor, och jag hoppas om ni kan säga om de är fina eller inte, varför jag promenera i Stockholm området jag ser finns mycket fina tujor och på samma sätt finns några som gula och torkat, min fråga passera hela Sverige från zon 1 till zon 6, hur mycket vattna de under vi
          Hela året, och hur många gångar vattnar varje veckan eller månad, vilket näring ge de hur mycket och när. På vilken sida plantera dem och vilket jord de står på.
          Obs: det är stort frågor men hoppas alla svara, och vi ska hjälpa varandra att hitta bra resultat, tack till alla som försöka svara.
          Lyca till, H: Bassam
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Solstorm
          Inlägg 22-02-2008, 16:35
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 933
          Medlem sedan:
          03-01-2008
          Medlem nr: 13 452



          Jag är inte expert på tujor, men en sak som nog är viktig att tänka på är att eftersom de är vintergröna kan de kan behöva vatten när solen och värmen kommer men det fortfarande finns tjäle kvar i marken. De är nog extra känsliga när de är nyplanterade.

          Jag har tujor som jag haft i flera år nu och jag varken vattnar eller gödslar eller gör något annat med dem nu. När de var nyplanterade däremot så passade jag med vatten när det blev torrt.

          Här finns nog många på forumet som är duktigare än jag på tujor.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 09:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon