Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Är det sant?
          Petronellah
          Inlägg 23-02-2008, 19:47
          Länk hit: #1


          Gäster






          Hejsan! Har ¨fått ett problem med några krukväxter - nämligen: Sorgmyggor.
          efter att ha sökt på nätet har jag hittat att man kan använda pyrex eller nemablom men har aldrig hittat. Jag tror att sorgmyggorna redan finns i jorden som jag har köpt.
          Hittade oxå denna sida : Länk
          det står att man kan sterilisera jorden i ugnen så att sorgmyggelarverna dör av värmen. Låter ju bra. Är det sant? Har någon Prövat?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Inger S
          Inlägg 24-02-2008, 00:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 56
          Medlem sedan:
          13-11-2007
          Medlem nr: 13 141



          Jag har också problem med sorgmyggor, men tycker att det blivit bättre. Jag sätter ut pottor/skålar/glas med en blandning av lite vatten, mycket vinäger och en droppe diskmedel i lite här och där i fönstren och i miniväxthusen. I de krukor där jag ser att de håller till sticker jag ner oanvända tändstickor med svaveländen en bit ner i jorden. Sorgmyggans larver dör av svavlet. De sorgmyggor som flyger omkring dras till doften av vinäger. När de försöker landa på ytan gör diskmedlet att ytspänningen tagits bort och alltså drunknar de små liven. Ingen, åtminstone inte jag, sörger väl över det?
          Har en bekant som alltid sticker ner tändstickssvavel i jorden till de krukväxter som hon planterar om. Hon säger att köpejorden alltid innehåller en massa otyg, men sen hon började med detta har hon inte sett till en enda sorgmygga.

          Det där med att sterilicera jord i ugnen tror jag också på. Har läst i någon trädgårdstidning att man ska lägga jorden på en plåt och ställa in den i ugnen i ca en halvtimme på 100 grader. Då lär allt oknytt och ev bakterier dö. Försöka duger. Jag har gjort så när jag varit väldigt sugen på att så frön, affärerna är stängda och jag har slut på såjord.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 05:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon