Hej Annika igen! Tack för kommentaren om min hemsida!
Det är svårt att ge dig råd om fiberduk, eftersom det beror på vad slags ogräs du har i sanden nu. Har du t.ex. tistlar, kvickrot eller maskrosrötter skulle jag tro att de kommer upp mellan kullerstenarna. Kan du ge dig till tåls tills du ser vad som kommer upp? Med fiberduk är du ju säkrare, men i så fall behöver du få ca 10 cm sand
ovanpå fiberduken, + kullerstenarna... Du kanske inte kan höja ytan så mycket?
Ifall du vill använda fiberduk (markduk) kan det vara bra att kolla andras erfarenheter här på forumet. Det finns riktigt dålig fiberduk som knappast gör någon nytta alls.
Det värsta som kan hända om du lägger kullerstenarna direkt i din nuvarande sand? Att du får problem med kraftfulla ogräs som inte alls låter sig ryckas upp eller spolas bort med högtryckstvätt. I så fall får du lov att ta till Roundup eller liknande, eller lyfta upp en del av kullerstenarna.
Hur du än gör kommer en liten kullerstensgata att passa din skånelänga perfekt!