Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Halvgalen ekorre
          Discogiraffen
          Inlägg 23-02-2008, 22:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 107
          Medlem sedan:
          06-04-2007
          Medlem nr: 9 657



          Har länge funderat på hur mycket frön småfåglar kan äta. Min fröautomat töms ett par gånger i veckan - tills jag upptäckte vad som stod på. Kom upp en morgon och såg herr ekorre hänga i baktassarna från grenen och moffa frön så det stod härliga till..! Stackars småfåglar satt i trädet och såg hungriga och ynkliga ut. Jaja, tänkte jag, han kan väl få frukost. Men när frukost blev till brunch, lunch, middag och fika tyckte jag faktiskt att det fick vara nog och gick ut för att prata allvar med honom. Döm om min förvåning när han inte blev det minsta rädd för mig, utan istället hoppade runt och ställde sig i värsta attackposition och sa tjcktjcktjck åt mig..! Jaså, tänkte jag och tog ett steg närmare, så jag stod en halvmeter från honom - och fick ett ännu stridsberett tjcktjcktjck plus en doftmarkering i trädet..!! Jag känner inte ekorrar så väl, men jag erkände mig besegrad och retirerade och bjöd honom på de få frön som fick kvar... En stund senare kom han tillbaka och jag gick ut igen - och kom faktiskt så nära att jag nuddade hans svans! Har nog aldrig sett en ekorre se så förnärmad ut... jag har alltid tyckt jättemycket om ekorrar - men nu vet i sjutton... Tilläggas bör väl att jag är uppvuxen i stan och inte så bekant med 'vilda djur'... kan jag mata honom med något så han låter fåglarnas frön vara i fred? Och var ska jag lägga det? Det är ju lite roligt att ha honom i trädgården om han kan samsas med resten av gästerna.


          --------------------
          Enjoy the silence
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Tosan
          Inlägg 24-02-2008, 22:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 016
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 798



          Ja nog är de fulla i fan alltid!
          Vi har haft en stor hanne här ett par år. I våras när jag satt och rensade ogräs så började det flyga kottar runt huvet på mig. Vände mig om och skulle skälla på sonen och sambon, men de var inte i närheten. Tittade upp i tallen en bit ifrån och där satt ekorren, stirrade på mig och kastade en kotte till.
          Fågelbordet har jag ställt under ett "tak" av två pallkragegavlar som jag satt ihop. Spikade fast en fläsksvål på den åt småfåglarna och ett par dar senare hittar jag "taket" ca 20 meter därifrån och istället för fläsksvål så fanns där ekorrskit.

          För några dagar sen fick jag se att klädnyporna som jag har i en korg på torkvindan låg i snön. Funderade om skatorna hade haft kul först, men sen såg jag ekorrspår runtom i snön.
          En gång kom jag och skulle fylla på fågelmat, ekorren satt där just då och han sprang upp i trädet bredvid och började smacka ilsket åt mig, men när han insåg att det var mer mat som dök upp tystnade han.


          --------------------
          Stolt HBT-kompis
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-10-2025, 09:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon