Återvinningsbutiker, byggmarknader, Willab, En del elkedjor på nätet, och så Claes Ohlsson och Jula som Gloriana skrev är ex på ställen som har lysrörsarmaturer till försäljning. Kan också vara värt att fråga runt i bekantskapskretsen eller på jobbet om det finns några gamla armaturer som står och skräpar. Gamla armaturer inget problem bara det elektriska är ok. Kostnaden är omöjlig att säga men du behöver inte köpa några dyra speciallysrör. Vanliga kallvita är lika bra.
I början behövs inte mycket plats och har du tur så gror alla dina 40 tomatfrön men jag skulle inte räkna med att 40 frön = 40 plantor.
Sen beror det på om det är storväxande sorter du valt eller lite behändigare buskplantor el ampeltomater. Tror du får räkna med i alla fall 2 st lysrörsarmaturer med 2 st 58W lysrör i vardera. Sådana armaturer är ca 1.5 m långa så det tar en del plats.
Jag belyser en yta på ett ca 1.5 långt bord som är ca 1 m brett med just två sådana armaturer. Där får säkert 40 st små tomatplantor plats men tomatplantor brukar växa väldans fort så tricket är nog att inte så för tidigt.
Du kan väl berätta lite mer om utrymmet du tänkt driva upp plantorna innomhus på så är det lättare att ge bra tips + ungefär i tid när du tänkt flytta ut plantorna på altanen. Vilka sorter du tänkt så påverkar också såtid, utrymmesplats mm. Antar att det är en utomhusaltan du pratar om och att ingen belysning krävs där eller?
Här ser du exempel på belysning ovanför bordet jag pratade om med några små tomatplantor längs bak
Länk till mitt album med ex på lysrörsarmatur mmLycka till och fråga gärna här igen
/Ewa