CITAT (mirjam @ 29-02-2008, 22:26)

Oavsett jag väljer rören 830, 840 eller 965 - ska avståndet 10 cm ovanför plantorna gälla hela tiden från frösådd till plantan sätts ut mot husväggen?
Särskilt viktigt att ha lysrören nära i början när det grott och när plantan är liten så att de inte blir rangliga och kanske lägger sig ner. Tomater tycker jag har sådan växtkraft och fart att jag har fullt sjå att hinna med och höja lysrören
Men jag brukar inte vara så noga med avståndet när plantan blivit större. Har man tio olika tomatsorter som alla växer lite olika så får de snällt sammsas under de lysrör som finns lediga.
Vad bra att du verkar ha hittat armaturer och lysrör till hyfsat pris
Vi får väl jämföra sen hur det går för våra plantor ute den här sommaren.
CITAT (Lady Hamilton @ 01-03-2008, 08:16)

......Du kan hänga lysrören precis så nära du vill

(dina plantor bränns ej eftersom lysrören inte blir mer än ca +40°)
Hm, mina plantor brukar brännas på bladen om de växer upp mot lysrören. Men de kanske beror på att jag har reflektorer i armaturerna? Särskilt tomater, basilika och andra plantor med lite "tunna" blad brukar råka illa uta om jag inte hunnit med och höja armaturerna
/Ewa