Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Svedd gran, hassel och plommonträd., Hur kommer de att klara sig?
          Tullia
          Inlägg 05-03-2008, 10:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 199
          Medlem sedan:
          23-04-2007
          Medlem nr: 9 942



          Det brann ju hos oss som jag nyss skrivit om, och flera växter har fått stryka med. Nu undrar jag över det som är kvar/troligen kvar. (De har tagit jordprover och ska eventuellt gräva bort mer.)

          Vår silvergran (?) är svedd längst ner och upp längs en sida. Om barren ramlar av (många är redan borta och den är lite oklädsamt gles nu), kommer det nya?

          Blodhasseln är svedd på ena sidan och vissa mindre grenar är förkolnade. Kommer den att komma igen och bli jämn och fin snart?

          Plommonträdet är också ganska svett (drygt hälften av grenarna är svarta åtminstone på ytan (barken svedd?). Eventuellt har det runnit ner diesel runt en del av rötterna på denna. Det får vi kanske veta på fredag. Kommer den igen och blir jämn och fin?

          Sedan har vi en hög stor klätterros, som inte har brunnit men väl fått en del av rötterna uppgrävda. Hur tålig är den?

          Som vanligt tacksam för allt hjälp!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MariaS
          Inlägg 05-03-2008, 18:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Träd och buskar är fantasiska väsen, de har en förmåga att självläka på ett sätt som även förundrar läkevetenskapen. Låt brända partier sitta kvar, de kommer att falla bort själva med regn och blåst, sedan kommer träden att valla över sårskadorna.
          Däremot brukar inte brända barr växa tillbaka. Har du förlorat en gren, är det bara att acceptera. Möjligen kan grenarna vid sidan om växa ut, så att de täcker "hålet", beroende på hur stort det är.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 02:17
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon