Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kul i trädgården, Plockat delar från gammal järnväg
          Zanna
          Inlägg 03-03-2004, 12:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 385
          Medlem sedan:
          10-02-2004
          Medlem nr: 2 794



          Jag fick en massa tips om hur jag kan göra liten mur mot grannen ett inlägg jag också har här i Trädgårdsbygge, fick då tips om bl a järnvägsslipers. Kom att tänka på att jag har två lampor som jag plockade från lednings- och belysningsarmaturerna när de bytte ut dem på järnvägen. Jag ska sätta dem i trädgården någon gång framöver, de består av en grön båge och inom den finns en lampa med stor skärm. Sedan tänkte jag också ta en av de gamla växlarna som fortfarande ligger och skräpar vid järnvägen. Grannen kanske inte blir så glad för han förknippar nog en sådan med obehag efter att ha skadat ryggen med just en sådan och är sjukpensionär sedan dess.

          Jag tycker det är kul med saker från järnvägen för den har alltid präglat samhället som jag bor i (området jag bor ligger så till att man måste passera järnvägen för att lämna området).

          Jag är nog en riktig skrotnicklas för jag tycker det är kul att ta reda på saker som jag kan ha i trädgården (ser mycket men har inte tagit hem så mycket än).


          --------------------
          Susanne zon 3 (4)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Zanna
          Inlägg 03-03-2004, 14:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 385
          Medlem sedan:
          10-02-2004
          Medlem nr: 2 794



          Växeln får nog stå som den är bland lite blommor. Har du något annat förslag?

          Jag jobbade ett tag på en metallåtervinning och där hade de fått in en ångmaskinsskorsten, den hade jag jätte gärna velat ha. Två likadana skorstenar hade de gjort till skorstenar på ett renoverat hus och det hade tydligen blivit jätte häftigt.

          Tegelstenar skulle jag också vilja ha tag på. Jag hittade en tegelhög på ett fält och ska väl någon gång kolla vem som äger högen och höra om jag får ta den. Skulle vilja göra något i trädgården med dem. Jag har också frågat en person som jobbar i en gammal pappersfabrik som finns i vårt samhälle om de har tegelstenar jag kan ta, stora delar av den står och förfaller. Har dock inte fått ok... än i varje fall.

          Man kan ju göra en riktigt spännande trädgård med allt möjligt utan att det ser ut som ett skrotupplag.


          --------------------
          Susanne zon 3 (4)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 23:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon