CITAT (Gita @ 09-03-2008, 20:48)

Skämtet var väl iofs inte särskilt begåvat, men jag hade faktiskt inte blivit det minsta upprörd, inte heller hade jag tagit illa vid mig för negativa kommentarer om min hund, men jag hade blivit riktigt SUR om jag lagt tid och pengar på en kurs som inte gav den kunskap jag faktiskt betalt för att få.
Gita
Ja alla är vi olika. Pengarna skiter jag nog i, pengar är bara pengar man får tjäna nya helt enklet.. Visserligen har jag begärt dom tillbaka, men mest för att det så att säga svider mest för motståndaren.
Tiden man lagt ner på detta känns mera sur. Men förlorad tid får man aldrig tillbaka hur man är bär sig åt. Förlorade timmar går aldrig att ersätta.
Men självkänslan vill jag absolut ha tillbaka. Att i grupp få höra att mitt bästföredatum passerat för 27 år sedan det känns rätt bittert tycker jag. Det känns väldigt illa. När bästföredatum på¨mjölk och charkvaror passerat då slänger man bort dom så att de inte luktar illa eller att man blir sjuk. Alltså ska man inte vara något bättre än något som bör slängas bort, kasseras osv. Det känns ursäkta uttrycket jävligt hårt.
Att klaga på min hund är nästan lika illa. Vi lägger ner hur mycket tid som helst och hon är nästan vårt hjärteblod. En väldresserad hund speglar sin ägare. Man är nästan en enhet, hunden jobbar som en förlängning av din egen arm. Man är otroligt stolt över den och man älskar den nästan som ett barn.
Att man klagar på min hund som man aldrig har träffat óch dömer ut den enbart med hänvisning till att det skulle vara en ointelligent ras känns nästan som om gubben sagt att jag också var ointelligent viket han också gjorde eftersom han uttryckte sig som att han inte kunde förstå vad det var för fel på folk som skaffade sig sådan skit.
Som sagt alla är vi olika och pengarna har mindre värde för mig än

min självkänsla. Att stå så lågt att mitt bästföredatum passerat för 27 år sedan, jag fattar inte ens en gång att någon varken kan säga det eller tycka det är roligt.
Men det är väl det som gör att vi alla är olika och väl är väl det. För mig så är det rent ut sagt elakt att säga att någons bästföredatum gått ut för tjugosjuårsedan. Elakt och inget annat än elakt.
Det är bra att du har så bra självförtroende så att du slipper må dåligt att sådana uttalanden. Jag önskar att jag hade ett sånt självförtroende jag också.