Hej,
vilka trevliga inlägg. Man lär sig så mycket här på Ödla-skolan.
Jag brukar göra förhöjda bäddar med multrum-kompost som en ingrediens. Jag gräver ett 120 cm brett ca 25 cm djupt 'dike'. På botten lägger jag kvistar, förra årets tomat-, solros- och andra stjälkar som tar lång tid i komposten ca 20 cm på dem ev. grästovor som vuxit där med grässidan neråt. Sedan ett lager fjolårslöv kanske en 15 - 30 cm, sedan multrum-produkten blandat ev. med häst-, höns- eller koskit också en 15 - 20 cm. Därpå lägger jag ett nytt lager löv blandat ev. med höspellets och överst jord minst 10 cm. Detta blir ju en typ av kompostlimpa. Man vinner upp till 2 odlingszoner. Växterna har varmt om fötterna och kvickroten som växte under 'limpan' får abdikera.
Jag läste receptet i en tysk bok från biblan och för oss har det funkat. Tomat och squash viste inte att vihade kall sommar förra året.
'Limpan' sjunker givetvis m,ed tiden men maskarna har bearbetat leran under den och vi har fått mycket fin jord med åren.