Åtminstone gräslök, salvia, isop, libsticka, citronmeliss, myntor, oregano och malört är absolut inte nogräknade! Speciellt myntor och oregano kan bli riktigt besvärliga ogräs oberoende av hurdan jord du har! Libstickan blir jättestor (2 m om den trivs):
en planta räcker för ett storhushåll.
Myntor brukar man försöka stänga in i en nergrävd hink utan botten, eftersom den sprider sig med rötterna. Oreganon (god att äta, vacker när den blommar) sår sig ÖVERALLT.
Om det engång har odlats förr i jorden är den knappast så hopplöst lerig att du måste bråka så mycket med den! Jorden "reder sig inte" ännu, när den torkat upp lite kanske den ser helt annorlunda ut. Rensa bort ogräset och mylla in ett 5-10 cm lager av kogödsel i påse (och kompostjord om du har det). Under försommaren ser du hur det växer och vad du ännu behöver göra för jorden.
Ett enkelt "lerprov" som du kan göra
när jorden reder sig, inte nu! Krama en boll av mullen i handen. Om klumpen faller i bitar när du släpper den är den lagom mullhaltig och inte för lerig. Om den ser blank ut, håller ihop som en boll och ser ut som om du kunde dreja en kruka av den, då är den antagligen för lerig.