Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vårdträd, Vilket är bäst av min alternativ
          Viburnum
          Inlägg 21-03-2008, 20:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 116
          Medlem sedan:
          23-02-2008
          Medlem nr: 14 194



          Vi skall plantera ett vårdträd på framsidan av huset. Och håller på o väljer mellan följande. Vi bor i zon 1 på gränsen till 2. Och trädet får en sandblandad torvjord med söderläge hela dagen. Vilket har snyggast krona o växer bäst,får lättast sjukdomar,höstfärg,vårblommor mm Ge mig gärna tips på fler träd. Har ni egen erfarenhet är jag mycket tacksam för tips. Älskar skåne/dansk stil för övrigt.

          -Valnöt
          -Lind
          -Kastanj (röda blommor)
          -Platan

          Vårat hus är vitt o allt runtom (staket,garage,perenner,kläng,buskar,lökar) är vitt ,bra med kontrast tänker jag.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anders Roslagen
          Inlägg 21-03-2008, 22:17
          Länk hit: #2


          Gäster






          Härligt om du har plats för ett riktigt stort träd. Det är vanligt att vilja ha vackra träd som sedan inte får plats. Och att beskära för att hålla det litet blir aldrig bra.

          Den rödblommande kastanjen är fin när den blommar men jag tycker inte bladen är lika vackra som den vitblommande. De är liksom rynkade och asymmetriska, har du kollat dem?

          Valnöt är alltid vackert med sina exotiska blad. Och färska valnötter är väldigt goda...

          Äkta kastanj kanske du också kan överväga, ekliknande träd med välformade glansiga blad som får en dovgul färg sent på hösten.



           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 06:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon