Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > detta med att plantera om..., måste man offra??
          jannika
          Inlägg 24-03-2008, 14:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 181
          Medlem sedan:
          20-05-2007
          Medlem nr: 10 566



          jag vet att frågan redan ställts flera ggr, vilket visar på hur förvirrade vi nybörjare är! smile.gif

          måste man vänta på karaktärsblad, eller kan man plantera om när man känner att det börjar bli trångt i krukan, där fler än en planta står?

          om man t.ex planterar flera frön i ett såbrätten, så måste väl småplantorna planteras om innan karaktärsblad har kommit? annars virvlar ju rötterna omkring i jorden och är svåra att sära på. Eller?

          jag har t.ex satt 4-5 tomater i en 4x4 kruka. jag fattar nu att det var lite tokigt och kommer inte att göra det fler gånger. smile.gif men nu måste jag ju sära de åt innan de växer till sig för mycket. väntar jag då på karaktärsblad blir det nog inte så bra... eller ska jag offra 3 av de 4 plantor som kommit upp?

          ett annat exempel jag har är mina smultron som kommer upp pö om pö. jag har tagit upp några plantor och plantat om i egna krukor (där de itne trivs så bra...) men om jag skulle vänta på att de skulle växa till sig i såbrätten så flätar väl rötterna ihop sig? plus att frön ska stå varmt och mörkt och plantan svalt och ljust... hmmmm.... hur gör man då när itne alla frön kommit upp ännu??

          snälla, hjälp en förvirrad nybörjare...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          mirjam
          Inlägg 24-03-2008, 14:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          27-02-2008
          Medlem nr: 14 272



          kan ju berätta det jag gillar bäst betr tomatsådd- vet inte om det är att rekommendera men det funkar jättebra för mig. Att så i minidivhus från Nelson, ljusgröna utan gröna insatskrukor, (kostar mellan 39-49 kr) sår högst 10 st i såjord, ibland mindre pga plats under lysrören, sår inte alla tomater samtidigt. När de börjar komma upp lyfter jag lite locket åt sidan, vädrar ofta, kollar jämn fuktighet med duschflaskan. Om några frön drar iväg mer än andra så är det lätt ta göra en ruta med jord runt plantan (så jag inte stör rottillväxten alls) och få den till en annan låda, typ en sån som man fått mat i för hämtning där jag redan har mer såjord i botten och runt plantan efteråt, gäller ta det försiktigt.... :-) , den rymmer bra 2 st omskolade i tidigt skede med fortfarande såjord tills jag sedan när de fått karaktärsblad får blomjord i vanlig liten kruka. Blir förstås lite pyssel. Men jag månar om mina plantor, kostar Sungold 25 kr för 5 st frön så kostar jag på mig lite extra jobb. (Visserligen var det några fler frön än 5 som det stod på Impectas påse). Intresserad oxå jag hur smultron ska drivas upp. Jag har Blomstersmultron - kanske någon som vet vad som gäller för dessa, och om det är kört att det inte blivit lagt i jord förän för några dagar sen?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 18:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon