En plastkrukas väggar andas inte och det stänger in mycket väta så att jorden inte får luft och det kan vara förödande för rötterna lite beroende på vad det är för växt.
En växt som vattnas mycket sällan tycker jag snarare skall stå i plastkruka av den anledningen för då riskerar inte rötterna att fara illa men vätan bibehålls.
Jag har alla mina hibiskusar i djupa lerkrukor eftersom de är mycket törstiga med känsliga rötter och kräver luftighet runt rötterna som de då inte kan få i en plastkruka. Dessutom är plastkrukor ofta för grunda och mer anpassade till växter som inte har ett djupgående rotsystem.
Man får med andra ord pröva sig fram till vad som passar en bäst eftersom det inte finns någon generell regel.