Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Aurikler, kan någon ge tips?
          Eva i Norrköping
          Inlägg 08-01-2003, 21:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 485
          Medlem sedan:
          10-11-2002
          Medlem nr: 316



          Jag har fallit för de små skönheterna aurikler i frökatalogerna. Men jag har för mig att de inte är så lättodlade? Har läst i boken om Tasha Tudor att hon sår dem på hösten och de gror till våren. I så fall borde man inte beställa dessa frön nu, utan vänta till i höst?
          Har sökt på webben men inte hittat mycket informatión. Är det någon här som har erfarenheter att dela med sig av?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alpiner i Halmst...
          Inlägg 11-01-2003, 15:35
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 628
          Medlem sedan:
          02-11-2002
          Medlem nr: 77



          Fröer av olika arter har olika grobarhetstid. vissa videarter måste i jorden efter några timmar, medan däremot vissa nävor väntar i jorden i 100-tals år på lämpliga groningsbetingelser. Som allmän regel gäller att antalet frö som gro avtar med tiden.
          Vissa fröer bör sås direkt efter det de mognat på hösten. Vi sår sippor, direkt på hösten, plantorna hinner då komma upp på hösten och vi har tjänat ett år. Väntar vi med att så samma frö till efter årsskiftet har grodbarheten avtagit. Plantorna gror då också under flera år.
          Primula sår vi under jan.-febr. Vi lägger ett lager makadam 2-4mm över såjorden i krukorna. Makadamskiktet motverkar algpåväxt ochhåller fröna på plats när det regnar. Efter sådden förvarar vi krukorna under några dagar i rumstemperatur. så att fröna tar till sig fukt.
          Efter denna uppmjukning får naturen ha sin gång, vi flyttar ut krukorna bakon en häck, har vi snö så skottar vi över ett lager. Vi ställer krukorna i löbackar med nät över, kvaterets katter kan annars tolka det som en låda för dem.
          Fram i mars flyttar vi in backarn i vårt kallväxthus. När alpinerna kommer upp försöker vi placera krukorna så att de får optimalt med ljus för att få så kort avstånd mellan rot och rosett som möljigt. När plantorna fått första blad efter hjärtbladen är det tid att skola ut i egna krukor.
          Stockholmskretsen av Trädgårdsamatörerna har en omfattande utredning om frösådd.
          M.v.h.Bernt
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 04:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon