En liten komentar i från mig på andra sidan potten...Jo nu är det så att man klarar sig rätt bra med svenska uteftre västkusten med ett litet undantag mellan Åbo och Björneborg. Sen i övriga landet är det engelska som gäller om man inte kan finska men tyvärr är många skrala i engelskan av de äldre speciellt (40+ och uppåt).. yngre generationen kan bättre engelska.
Sen är vägarna på sina ställe rent av usla.. Jag åker dagligen en bit efter E 8 och den är som en potatisåker på sina plasser.. men tjälen har gjort sitt i vinter men i vår sommar ska den få ny beläggning

. På flera platser har det varit stora vägbyggen ex runt Helsingfors och Raumo. Men uppe i Lappland vet jag inte hur vägarna är nu just.