Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Botten Impecta!
          evalarsson
          Inlägg 04-04-2008, 17:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 35
          Medlem sedan:
          23-03-2008
          Medlem nr: 14 778



          Nu är jag arg!!! ranting.gif

          Jag köpte frön till västindisk jasmin (Plumeria rubra) från Impecta. När jag öppnade påsen blev jag väldigt förvånad över hur fröerna såg ut - ungefär som "näsor" från ekar, ni vet, fast bruna och de såg rätt vissna ut. Det tyckte jag var lite mysko, så jag letade på nätet efter info om hur fröna ska se ut. Jag snubblade då på en gammal tråd från detta forum där jag kunde läsa att det är väldigt svårt att få den här jasminen att blomma i Sverige, och lyckas man tar det i alla fall väldigt många år. Det hade jag givetvis ingen aning om när jag köpte fröerna! ranting.gif VARFÖR berättar de inte sånt i sin information?!?! rtfm.gif

          Nu vet jag inte om jag kommer bry mig om att plantera fröerna överhuvudtaget - det var ju just blommorna och doften jag ville åt... crying.gif Finns det nån annan version av jasmin, gärna flerårig, som funkar i Stockholmstrakten?



          --------------------
          \\ Eva

          I am the author of myself - William Shakespeare
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 04-04-2008, 20:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          + Om man lusläser katalogen står det att man ska söka egen information om växterna man tänker odla det är köparens eget ansvar. + Tittar man på Frangipani hos Impecta står det att man kan ha den ute på sommaren ingenstans ger de den minsta indikation att den kan odlas utomhus året runt, man borde inte kunna missförstå texten.

          Till frågan om Jasmin som går att odla i Stocklholm: Den enda jasminen som är härdig i Sverige zon 1-2 som säljs i sverige är den gulblommande vinterjasminen (Jasminum nudiflorum)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 07:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon