CITAT (flingan @ 05-04-2008, 19:16)

Jag sådde ju sallad ärtor o rädisor utomhus i mars innan det blev kallt nu har salladen och rädisorna tittat upp , men ärtorna gick nog åt under kallperioden. Nu hoppas jag att det räcker med fiberduk för att hålla dom vid liv också
Det är inte säkert att ärtorna gick åt under kylan. Jag sådde ärtor i februari i kallväxthuset och sedan blev det ju kallt så marken frös, jag sådde nytt på platsen och vad såg jag när jag var ute i växthuset, det kommer upp några ärtor bland grönsaksrybsen.
Det är mycket man kan så nu när jorden tinat ex. spenat, asiatiska kålväxter, persilja, dill, morot, palsternacka, sallat (mina sallatsplantor överlevde natten med -15C i växthuset, marken frös så det var kallt därinne), ruccola men mera värmekrävande fröer typ gurka, mangold, bönor måste man vänta med.
CITAT (Eleena @ 12-03-2008, 16:03)

Vad tror ni om att sätta sättlök i zon 1? Ute alltså, rödlök och schalotten...
Tror inte på idén ifall det inte är blommor du vill ha. Lök brukar ofta stocklöpa ifall de utsätts för låga temperaturer.