Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fågelholkar!, De blir blå
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 05-04-2008, 19:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Nu har jag målat sex nya fågelholkar som jag ska sätta upp så fort jag bara hinner. De blev blå, väldigt fint. Men har fåglarna någon åsikt tro? Holkarna är av trekantig modell med masonitfram- och baksida så jag ville måla dem för att de skulle bli lite mer hållbara. Och när man ändå målar så kan ju lite färg pigga upp, tänkte jag. Spelar det någon roll hur jag sätter dem i träden? Väderstreck och höjd? Och hur nära varann kan de sitta? En holk på varje trädstam eller går det med fler holkar i varje träd?
          Här runt mig finns mycket talgoxar, även de där små grå som springer längsmed trädstammarna, lite gråa finkar och rödhakar.
          Nån som har några tips eller råd?

          Redigerat av Anna-Karin Lundberg: 05-04-2008, 19:20


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Myosotis
          Inlägg 08-04-2008, 11:02
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          Man brukar rekommendera att sätta hålet mot sydost för att det inte ska regna in i holken vid västvind som ju är vanligast. Holken bör ju ändå inte sitta i full sol. Talgoxar vill ha lite avstånd till sina grannar, men det finns fall där de har häckat mycket nära, även i holkar på samma trädstam. Det skadar inte att testa att ha flera i samma. Vissa fåglar tycker det är okej att bo nära artfränderna, t.ex. stare och tornseglare, men de behöver större holkar. Funderar du på att köpa/bygga fler kanske du skulle satsa på några starholkar också.
          Höjden spelar inte så stor roll. Finns det mycket katter är det dock bäst att sätta holkarna högt.
          Det här med färgen har jag också hört. Det låter som en skröna men är tydligen seriöst menat. Jag har dock aldrig sett bevis på det. Blåa plastremsor i vinbärsbuskar uppfattades av trastarna som ett slags "här-finns-maten-skyltar". Fåglarna har dessutom använt en vattensamling i en blå presenning som bad. Man måste komma ihåg att fåglarna inte ser världen på samma sätt som vi, t.ex. ser de uv-ljus. Färger kan nog se helt annorlunda ut för dem än för oss.
          Hoppas masoniten inte är slät på insidan av framsidan, annars kommer inte ungarna ut. Hur stor är botten? De lägger mindre kullar om holken är för trång.
          Förutom talgoxe kan du t.ex. få blåmes eller svartvit flugsnappare i dina holkar. Flugsnapparna har inte kommit än.
          "De där små grå som springer längsmed trädstammarna" är nog trädkrypare. De kan bo i platta holkar, men jag har aldrig lyckats. En bekant brukar få dem att häcka i en springa bakom kattuggleholkarna, mellan baksidan och trädstammen. Mina grannar hade ett bo i taket i fjol, listen var lite rutten och liknade ett ruttet träd, tyckte trädkryparna. Annars bygger de oftast boet bakom lös bark eller i liknande springor.
          "Gråa finkar" vet jag inte vad det kan vara. Bofinkshonor? Gråsparv? De bor inte i holkar, men det kan pilfinkar göra. Rödhakar häcker inte heller i vanliga holkar, möjligen i halvholkar.
          Berätta gärna sen vem som flyttat in och vad de tycker om färgen!


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 11:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon