Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Compassion - sjukdomsresistens och skötsel, vad är "mycket skötsel"?
          Thé
          Inlägg 10-04-2008, 09:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 949
          Medlem sedan:
          05-09-2007
          Medlem nr: 12 351



          Efter mycket velande fram och tillbaka väljer jag nu mellan Compassion och Bantry Bay som låga klättrare, och Bantry Bay finns med i den gamla LÅG och låter i princip väldigt bra. Men Compassion är ju så fin... är det någon som vet hur den klarar sjukdomar?

          Vidare undrar jag vad "mycket skötsel" innebär? Är det att det ska gödslas 3 gånger om året? Det kallar inte jag mycket skötsel (jämför med krukväxter som ska vattnas jämt och ständigt).

          Jag pratade med min syster och hon sa att alla hennes rosor blev så himla taniga och tråkiga, men sedan köpte hon tre Alba-rosor, och de blev jättefina.

          Vad krävs av mig för att mina "svåra" rosor ska bli fina och inte taniga? Jag är ju nybörjare, och ganska naiv smile.gif


          --------------------
          Skåne, zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Thé
          Inlägg 10-04-2008, 15:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 949
          Medlem sedan:
          05-09-2007
          Medlem nr: 12 351



          Tack för svar!

          Det låter relativt enkelt, tycker jag. Jag frågade min mor varför gödsling ett par gånger om året räknades som mycket skötsel, och hon trodde att det var för att man annars tycker att allt ute i trädgården ska klara sig självt. En form av grundläggande tankefel, alltså smile.gif

          Men jag antar att det beror lite på hur många rosor man har. Är de många kan det förstås ta ganska mycket tid att gå och gödsla allihopa.

          Det står en okänd, röd ros i en rabatt här, och den tappade nästan alla blad i somras, det var inget kul mad.gif

          Därför får det bli Bantry Bay smile.gif

          Redigerat av holyanna: 10-04-2008, 15:45


          --------------------
          Skåne, zon 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-11-2025, 06:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon