Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Uppvärmning-, vad ÄR bäst?
          Boel z4
          Inlägg 17-03-2004, 20:04
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 73
          Medlem sedan:
          17-05-2003
          Medlem nr: 1 434



          Nu har vi ett konvektorelement i uterummet som stått där och gått från och till hela vintern, till en kostnad av ca 800 kr. Men nu blev vi lite nojiga, för värmetrådarna ligger "bara" i det, det har väl för lågt IP värde för utrymmet... och det händer ju att våra ungar är där och leker med blomsprutorna, jag antar att ni fattar... så då vill ju mannen köpa det mest rejäla naturligtvis, och jag vet att det är en byggfläkt som hägrar för hans inre syn... och då säger jag: "På Odla skriver de att byggfläktarna dra mer energi." Varvid vi båda frågar oss. Hur är det möjligt????
          Vad är BÄST? (såg en cool rostfri cylinderformad grunka i Willabkatalogen... men den var i dyraste laget)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ulfjohan
          Inlägg 18-03-2004, 16:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          09-03-2004
          Medlem nr: 2 961



          Hej
          jag fick en idé igår (oops!);
          Vi har bänkar som står på Lekablock i växthuset, bänkarna är formplywoodskivor som jag har satt en låg sarg på och sen är det en vanlig plastmatta i som är formad med värmepistol (det blir som ett jättefat). Det har varit flytta om, höja och sänka, osv.

          Iden: borde det inte gå att lägga en golvvärmematta under plastmattan???
          Då slipper vi att snubbla på alla minidrivhus som står och dräller överallt (inte i växthuset alltså). Är det någon som har en kommentar på detta?

          Och vill man sitta i växthuset på vintern är det ju bara att koppla in och sitta i "fatet" så blir det iaf varmt om rumpan!!!

          /Ulf
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 20:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon