Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nyordning i ankdammen, Ändrade sexvanor
          cato
          Inlägg 20-04-2008, 19:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 565
          Medlem sedan:
          27-10-2005
          Medlem nr: 6 734



          Vad händer i naturen?
          Börjar djuren ta efter mäniskans dåliga sidor?

          Vi har under ett antal år haft ett andpar i vår trädgårdsdamm. De tycks varit ett riktigt par och bildat familj.
          Andra hanar har snabbt motats bort från deras privata område. Parförhållandet har bestått från år till år.
          Nu har vi inte ett par utan en trio (2 hanar och 1 hona).
          Dag efter dag har de gruppsex i dammen så att vattnet yr. Hanarna hjälps åt. Den ena håller honan medan den andra utför parningsakten. Har aldrig sett på maken. Vad beror detta på?
          Honan har lagt 12 ägg under en buske i trädgården, men struntar tydligen i att ruva dem. Det är nu minst tre dar sen hon värpte senast.
          Vad har ni för erfarenheter av änders beteende??

          Redigerat av cato: 20-04-2008, 20:23


          --------------------
          Hälsningar
          CATO
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          CillaM
          Inlägg 20-04-2008, 21:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 419
          Medlem sedan:
          21-01-2005
          Medlem nr: 4 901



          På min hundrunda, som går längs en bäck, finns varje år ett andpar. Om det är samma hane och hona vet jag inte men nu är det 3:e året som jag ser dom o det är alltid kul. Änder, precis som andra fåglar, som höns, lägger en hög med ägg och ruvar dom inte förrän honan är beredd på det. Det innebär att äggen kan ligga upp till 20 dagar utan ruvande hona. Det klarar dom lätt. Hönsen gör på samma sätt, och om man själv vill att en höna ska ruva så gör man på det viset. Rådjuren parar sig strax efter att de fått sina kid, i juni och framtill augusti. En omständlig procedur med en del konstiga ljud som kan skrämma sk**ten ur en om man inte förberedd.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 10:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon