CITAT (gammelnalle @ 21-03-2004, 17:48)
Huvaligen....
Nu måste ni hejda era renar...... Lite mera fakta i matten tack!!!
6 limpor 50 veckor = 300 limpor /år
4500:- /300 limpor > att du sparar 15:-/ limpa ?????.
Ja, 2 kg mjöl kostar ca 7 kr, ibland ännu billigare. Ett paket jäst 1 kr.
På två kilo mjöl får jag 4 limpor, minst, dvs ca
2 kr per limpa.
Jag anvädnder lite kryddor, inget fett. http://hem.passagen.se/solovetski/brod.htm