Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nyordning i ankdammen, Ändrade sexvanor
          cato
          Inlägg 20-04-2008, 19:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 565
          Medlem sedan:
          27-10-2005
          Medlem nr: 6 734



          Vad händer i naturen?
          Börjar djuren ta efter mäniskans dåliga sidor?

          Vi har under ett antal år haft ett andpar i vår trädgårdsdamm. De tycks varit ett riktigt par och bildat familj.
          Andra hanar har snabbt motats bort från deras privata område. Parförhållandet har bestått från år till år.
          Nu har vi inte ett par utan en trio (2 hanar och 1 hona).
          Dag efter dag har de gruppsex i dammen så att vattnet yr. Hanarna hjälps åt. Den ena håller honan medan den andra utför parningsakten. Har aldrig sett på maken. Vad beror detta på?
          Honan har lagt 12 ägg under en buske i trädgården, men struntar tydligen i att ruva dem. Det är nu minst tre dar sen hon värpte senast.
          Vad har ni för erfarenheter av änders beteende??

          Redigerat av cato: 20-04-2008, 20:23


          --------------------
          Hälsningar
          CATO
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 24-04-2008, 08:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Det är sorgligt att se (gruppvåldtäkter, eller våldtäkter över huvud taget bland djur) men naturen är inte särskilt "snäll". Naturen har inte som syfte att "vara snäll", det handlar snarare om egna överlevnaden och de egna genernas överlevnad, i ibland tuff konkurrens.

          Att många fåglar först lägger sina ägg (ofta ett om dagen) innan de börjar ruva på dem alla samtidigt, beror på att ungarna då kläcks samtidigt, och är jämngamla.
          Om en fågel börjar ruva då hon lagt första ägget, och kanske lägger 12 ägg (ett om dagen) är det inte bara 12 dagars ålderskillnad mellan ungarna, utan det dröjer också 12 dagar (tills den sista ungen är kläckt och hon kan avbryta ruvningen) som hon kan börja mata kullen. Då är de första eller de sista dömda att dö.

          Äggens utveckling ser ut såhär:
          Efter befruktningen börjar äggcellen dela sig fram till att det värps ut. Då avstannar utvecklingen tills äggen värms upp igen (börjar ruvas).

          Själva äggcellen är ju bara "en liten prick" på själva äggulan, om den är befruktad eller inte kan vi inte se när vi "äter ägg". Själva gulan, och vitan, är näringen som embryot och fostret behöver under de (hos höns) tre veckor som det utvecklas till kyckling.

          När vi äter ägg, är det kycklingens näring vi stoppar i oss. Fabriksägg är inte befruktade eftersom de inte ödslar pengar och plats på tuppar i anläggningarna.

          Det befruktade ägget kan ligga vilande i upp till en månad om det vill sig väl (överlevnaden minskar ju längre tid som går efter de första 10 - 14 dagarna). Äggen behöver "skötas om", rullas runt och vändas och sådär en eller ett par gånger om dagen medan det ligger vilande, annars kan embryot och/eller gulan "fastna i skalet".

          När honan börjar ruva, sätter embryot (den delade äggcellen) fart på utvecklingen igen, och nu kan värmetillförseln inte avbrytas utan att fostret dör.

          Det växer ut en fostersäck runt embryot (senare fostret) och det växer ut blodkärl runt äggulan och vitan - fostret/fågelungen har en navelsträng som alla andra - för att hämta näring och syre och avge biprodukter och så. Äggskalet är poröst och "andas"/släpper igenom syre och slaggprodukter.




          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 14:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon