CITAT (Mastergreen @ 23-04-2008, 08:57)

Hej,
Plantagen har helt rätt namn på sin kedja. Det ser man tydligt när man är i butikerna. Plantagen verkar inte investera så mycket i sina anställda på butiksgolvet. Vad kan man begära av personal som har hög arbetsbelastning, låga löner, i vissa fall tillfälliga anställningsvillkor och dåligt stöd från sina chefer? Som kund tycker jag synd om personalen på Plantagen när jag ser dem. De är ju många gånger kunderna som får stötta personalen på olika sätt. Såg i en tidning att Plantagen-butikerna i Sverige har en svensk, kvinnlig Vd som kommer från IKEA.
Fd kund till Plantagen
Tack för att du förstår vilken sits vi är i. Förr förra helgen så var vi så underbemannade, vi var lika många i personalen som på lågsäsong fast det nu är högsäsong. Vi fick inte ta in fler pga vi sålt för dåligt i veckan. Anledningen till att vi inte sålt bra var vädret, det slog om och belv snö igen, då vill ju ingen handla vårblommor. Så det var tydligen vårt fel och vi i personalen skulle straffas. Det är sådan personalpolitik som bedrivs på detta företag. Spar in på så mycket timmar som möjligt bara för att spara pengar. Men det blir ju bara en omvänd effekt, en nedåtgående spiral. För lite personal som kan hjälpa kunder = besvikna och irriterade kunder som inte kommer tillbaka och handlar. Men sådant förstår inte de högre hönsen. Jag tycker att personalfrågor är den viktigaste delen i ett företag, själva hjärtat! Utan den skulle iNGET fungera. Ju mer personal som kan hjälpa till och som är trevliga och kunniga desto nöjdare kunder = större försäljning!
De som tycker vi är otrevliga eller korta, de är isåfall för att vi är så upp över öronen stressade, om vi skulle kunna t adet lite lugnare och känna av att ja, man kanske hinner med att göra iaf hälften av det man skulle så skulle vi var mycket gladare = trevligare och gladare mot kunderna! Allt hänger ihop. Men idag verkar företagsledningar vara så pass giriga att de skär ned på personal delen istället.....vad kommer det att sluta??
Inte så konstigt att Plantagen fått så dåligt rykte! Vi i personalen är kundernas klagomurar, vi får ta skiten som företaget inte kan sköta rätt. Det är jävligt tufft!
Ville bara tacka dig för att du iaf har empati för oss, vi är ganska ensamma i vår misär, det finns inget vi kan göra, mer än att byta jobb, men vad ändrar det? Jag älskar det jag jobbar med, jag ska inte behöva byta bort det!